Składniki naturalne w odżywkach do rzęs

Kompleksowe działanie odżywki do rzęs zależy przede wszystkim od jej składu. Wydłużenie, regenerację i bezpieczeństwo zapewniają składniki pochodzenia naturalnego. Oto kilka najbardziej znanych, pożądanych i stosowanych w odżywkach do rzęs substancji.

Dlaczego naturalne składniki są tak ważne?

Skład odżywek do rzęs bogaty jest w wiele składników naturalnych. Zaliczyć do nich można substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralnego. Proces ich pozyskiwania i przetwarzania polega wyłącznie na filtracji, tłoczeniu, suszeniu lub destylacji. Uzyskany w ten sposób środek organiczny przechodzi szereg badań pod kątem obecności zanieczyszczeń.

Naturalne składniki są bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Nie powodują pieczenia i zaczerwienienia oraz nie wywołują alergii; wyjątek stanowią osoby uczulone na którykolwiek ze składników. Bardzo dobrze pielęgnują skórę, a w przypadku odżywek do rzęs – powieki i skórę wokół oczu. Te partie ciała, jak wiadomo, są szczególnie podatne na uszkodzenia i podrażnienia. Pokrywa je bowiem bardzo wrażliwa i cienka warstwa skóry. Wymagają delikatnej pielęgnacji.

Jak działają składniki naturalne w odżywkach do rzęs?

Podczas aplikacji, niezależnie od tego, czy przeprowadzamy ją na powiece, czy bezpośrednio na rzęsach, dostarczamy skórze i włoskom (brwiom i rzęsom) odżywczych składników. Muszą one przedostać się do mieszków włosowych i poprawić kondycję rzęs od cebulek po same końcówki. Muszą wzmocnić również korzeń rzęsy, by ta mogła utrzymać się dłużej na powiece. Oczywiście efekt końcowy zależy od systematyczności i długości kuracji oraz podatności na składniki zawarte w odżywce do rzęs.

Najpopularniejsze składniki odżywek do rzęs

W składach odżywek do rzęs umieszcza się znane medycynie, kosmetologii, dermatologii, a nawet domowym kuracjom substancje naturalne. Należą do nich między innymi: keratyna, aloes, świetlik, allantoina, panthenol oraz kwas hialuronowy. To tylko najbardziej znane składniki; w zależności od przeznaczenia odżywki lub preferencji producenta, ich zestaw może wyglądać inaczej.

Keratyna to podstawowy budulec włosów, paznokci i skóry. Jej zadaniem jest uelastycznić i nabłyszczyć rzęsy. Wpływa również na ich objętość, miękkość; nawilża i wzmacnia. Zapewnia rzęsom ochronę przed wysuszeniem i szkodliwymi czynnikami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego.

Kolejnym naturalnym składnikiem odżywek do rzęs jest aloes. To ta sama roślina, którą hoduje się w doniczkach na domowych parapetach. Aloes ma działanie bakteriobójcze i regenerujące (redukuje zaczerwienienia oraz przyspiesza gojenie się podrażnień i ran). Dodatkowo odbudowuje, nawilża rzęsy, dostarczając im minerałów i witamin. Sok z aloesu zawiera substancję zwana ligniną, dzięki której szybko przedostaje się on w głąb ludzkiej skóry.

Ekstrakt ze świetlika również wykorzystywany jest w produkcji odżywek do rzęs. Od dawna uważany jest za środek leczący choroby oczu, np. zapalenie spojówki. Świetlik wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Wspomaga regenerację oczu zmęczonych długim oglądaniem telewizji lub pracą przed monitorem. Ponadto ta lecznicza roślinka nawilża, koi i przynosi ulgę podrażnionym oczom. Z powodzeniem pielęgnuje wrażliwą skórę wokół oczu.

Podobne właściwości co świetlik wykazuje allantoina. Nawilża, łagodzi, przyspiesza gojenie się ran, działa przeciwzapalnie i ściągająco, regeneruje podrażnioną skórę. W naturalnych warunkach występuje w korzeniach żywokostu lekarskiego, fasoli, soi i kasztanowca.

W podobny sposób działa następny składnik odżywek do rzęs, panthenol. Oprócz właściwości odbudowujących, nawilża i wygładza rzęsy.
Wykorzystywany w medycynie estetycznej kwas hialuronowy znajduje również zastosowanie w odżywkach do rzęs. Zapewnia nawilżenie i ogólną regenerację. Stanowi składnik ludzkich łez, a co za tym idzie łagodzi podrażnienia oczu.

Dodaj komentarz