Jest wiele kobiet, które skarżą się na stan swoich rzęs. Nie są zadowolone z ich wyglądu, ponieważ długość, kolor i gęstość włosków nie odpowiadają aktualnym trendom w kosmetyce lub temu, co wizażyści uznają za modne. Rozwiązaniem tych kobiecych bolączek mogą okazać się odżywki do rzęs.
Czym jest odżywka do rzęs?
Odżywka do rzęs to taki kosmetyk (zwana jest też niekiedy kosmeceutykiem), który wpływa pozytywnie na kondycję rzęs. Produkowany jest w laboratoriach, przy zachowaniu najwyższych standardów i z wykorzystaniem wysokiej jakości składników. Pozytywne wyniki testów klinicznych oraz badań dermatologicznych i oftalmologicznych (inaczej okulistycznych) decydują o dopuszczeniu do sprzedaży odżywek do rzęs.
Największe rezultaty przynoszą odżywki do rzęs, które posiadają naturalny skład. Wpływa to na jakość produktu, skuteczność jego działania i stopień pielęgnacji wrażliwej skóry wokół oczu. Do najczęściej wykorzystywanych przy produkcji odżywek do rzęs składników naturalnych zalicza się między innymi: ekstrakt ze świetlika, aloes, allantoinę, ekstrakt ze skrzypu oraz olejki nawilżające. Skład wzbogacany jest często witaminami, np.: E, PP, B5. Oczywiście składniki pochodzenia innego niż naturalne, znajdują się w odżywkach po to, by przedłużyć ich termin ważności i przydatności do użycia. Zabezpieczają również kosmetyk przed ewentualnym namnażaniem się bakterii i drobnoustrojów wewnątrz opakowania.
Działanie odżywek do rzęs skoncentrowane jest wokół poprawy ogólnego stanu rzęs (niekiedy też i brwi). Kosmetyk taki powinien wydłużać, zagęszczać, odżywiać i aktywować wzrost rzęs. Dobrze, jeśli odżywki dodatkowo dodają połysku rzęsom i chronią je przed urazami chemicznymi i fizycznymi. Prawidłowe nałożenie kosmetyku na rzęsy (w przypadku odżywek z aplikatorem – szczoteczką) zapewnia efekt rozczesanych i zadbanych rzęs. Nie powinno natomiast dawać efektu „mokrych oczu”, sklejonych włosków lub pozostawiać białych śladów.
Odżywka do rzęs a bezpieczeństwo
Odżywki do rzęs powinny być na tyle bezpieczne, by mogły stosować je osoby noszące szkła kontaktowe albo okulary. W pierwszym przypadku trzeba pamiętać o odpowiedniej aplikacji. Soczewki należy wyjąć i namalować kreskę aplikatorem. Dopiero po kwadransie można ponownie założyć szkła kontaktowe. Odżywki do rzęs nie powinny stwarzać zagrożenia w postaci uczulenia, podrażnienia, pieczenia, odbarwienia tęczówki lub powieki oraz zmiany ciśnienia w gałce ocznej.
Przed rozpoczęciem kuracji należy zapoznać się z ulotką. Znajdziemy w niej między innymi przeciwwskazania. Do tych mogą należeć: ciąża, karmienie piersią, niepełnoletniość, zmiany w ciśnieniu oka. Odżywki do rzęs powinny być na tyle bezpieczne, by mogły używać ich osoby po przebytej chemioterapii.