Zawsze perfekcyjna! Moje sposoby na worki i cienie pod oczami

sposoby-na-cienie-pod-oczami.jpg

Cienie i worki pod oczami to prawdziwe utrapienie, bo sprawiają, że wyglądamy jak zmora. Miewacie taki problem? Ja dość często – przeważnie wtedy, kiedy nie mogę się wyspać. Podrążyłam temat i oto efekt: nowy wpis na blogu 🙂

Opuchlizna i sińce pod oczami bywają nazywane „podkówkami”. Brzmi niewinnie, ale to problem, którego naprawdę trudno się pozbyć. Z doświadczenia wiem, że cienie pod oczami od razu zdradzają, że zarwaliśmy noc i potęgują wrażenie zmęczenia na twarzy. Nie wspominając o tym, że dodają lat i podkreślają wszystkie nasze mankamenty. Bywają trudne do ukrycia nawet dobrym korektorem i psują cały makijaż. No nie, nie polubię się z nimi.

Skąd się biorą „podkówki”?

Czynników jest wiele, choć najczęściej pojawiają się po prostu, kiedy nie możemy się dobrze wyspać. Przez pracę lub naukę w nocy, przez ulubiony serial albo mega imprezę do rana. Zmęczenie i niewyspanie zawsze odbija się na mojej twarzy, ale myślę, że to problem większości. Pojawieniu się cieniów i opuchlizny sprzyjają uwarunkowania genetyczne i nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Niestety cienie i worki pod oczami są też jedną z oznak starzenia się i nieuchronnie pojawiają się wraz z wiekiem.

Jeśli kogoś interesują szczegóły, to opuchlizna dolnych powiek bierze się z zastojów limfy w tkankach podskórnych. Wpływ ma także spadek napięcia mięśnia okrężnego oka i osłabienie tkanek wokół niego. To dwa bezpośrednie powody powstawania cieniów pod oczami.

Oto inne przyczyny powstawania cieniów pod oczami:

  • nadużywanie papierosów oraz alkoholu,
  • słabe krążenie limfy związane z siedzącym trybem życia,
  • częste opalanie się na słońcu lub w solarium,
  • choroby układu krążenia, serca, nerek lub tarczycy,
  • nierozpoznana alergia pokarmowa, także celiakia.

JAK POZBYĆ SIĘ CIENI POD OCZAMI?

Odkąd zaczęłam interesować się temat, możecie śmiało mówić do mnie „pogromczyni worków pod oczami”. Testowałam już niemal wszystko: domowe sposoby, leki z apteki, a nawet specjalistyczne zabiegi kosmetyczne. Co jest najskuteczniejsze?

1. Domowe sposoby na cienie i worki pod oczami

Najlepszy zabieg kosmetyczny, jaki możemy sobie zafundować w domu, to porządny odpoczynek. Sen jest najlepszym sprzymierzeńcem skóry pod oczami. Problem pojawia się, kiedy cienie pod oczami utrzymują się stale.

W moim przypadku często pomaga delikatny masaż okolic oczu ulubionym kremem pod oczy. Nie musi to być żaden specjalistyczny produkt. Jeśli nie mamy kremu pod ręką, wystarczy zwykły olejek np. ze słodkich migdałów. Jak wykonać masaż skóry pod oczami? Rozgrzej kosmetyk między palcami i wklep go opuszkami palców. Przez kilka minut wygładzaj skórę pod oczami ruchem od nosa ku skroniom. Odrobina relaksu może pomóc.

Muszę jednak przypomnieć, że cienie i worki pod oczami nie znikną, jeśli nie wprowadzimy zdrowego trybu życia. Najlepiej byłoby zrezygnować z kawy, herbaty i papierosów, a także pić bardzo dużo wody mineralnej. Wskazany jest też ruch na świeżym powietrzu i wzbogacenie diety o produkty bogate w witaminy (ewentualnie suplementy).

Mój patent na to, jak szybko pozbyć się opuchlizny pod oczami to schłodzone łyżeczki. Zawsze wieczorem wsadzam do lodówki dwie stalowe, małe łyżeczki. Rano w razie potrzeby przykładam je wypukłą stroną do skóry pod oczami na około 10 minut – zazwyczaj pomaga.

Chłodne kompresy można oczywiście robić także z wykorzystaniem różnego rodzaju produktów o dodatkowych właściwościach nawilżających lub rozjaśniających. Domowe okłady na opuchliznę i cienie pod oczami robi się, nakładając na oczy:

  • plasterki świeżego ogórka lub awokado,
  • plasterki surowego ziemniaka (bogactwo skrobi i potasu),
  • woreczki zaparzonej czarnej herbaty (zawiera kofeinę),
  • kostki lodu np. w foliowej torebce.

2. Akcesoria i kosmetyki na cienie pod oczami

Chłód jest świetnym sposobem na rozjaśnienie sińców i zmniejszenie opuchlizny. Polecam dostępne niemal w każdej drogerii okulary żelowe lub płatki pod oczy np. z kolagenem. Zawierają substancje kojące i poprawiające mikrokrążenie skórne. Można je dodatkowo ochłodzić w lodówce. Zmniejszają obrzęk i rozjaśniają skórę pod oczami, przygotowując ją do makijażu.

Oczywiście możemy posiłkować się różnego rodzaju kosmetykami. Idealne będą beztłuszczowe żele albo kremy pod oczy. Co powinien zawierać dobry krem po oczy? Ja zawsze szukam składników, które mogą minimalizować opuchliznę, odblokowywać naczynka limfatyczne i rozjaśniać cienie, takich jak:

  • kofeina,
  • witaminy C i K,
  • wyciąg ze świetlika lekarskiego,
  • ekstrakt z miłorzębu japońskiego,
  • pietruszka, bławatek, arnika lub bluszcz.

3. Makijaż maskujący cienie pod oczami

A kiedy wszystkie te metody zawodzą, można skorzystać z dobrodziejstwa profesjonalnych zabiegów kosmetycznych (na worki i cienie pod oczami polecam np. drenaż limfatyczny lub Light Eyes Ultra) lub zrobić sobie odpowiedni makijaż. Kosmetykami z kolorówki nie zmniejszymy co prawda opuchlizny, ale zminimalizujemy widoczność cieniów i odwrócimy uwagę od okolic oczu. Jak zrobić makijaż, żeby ukryć cienie pod oczami?

  1. Na początek użyj mieszanki różowego i żółtego odcienia korektora pod oczy, aby zniwelować cienie i wyrównać koloryt skóry w tym miejscu.
  2. Następnie nałóż w to miejsce odpowiedni korektor na cienie pod oczami, który powinien być o dwa tony jaśniejszy od podkładu.
  3. Rozświetl wewnętrzny kącik oczu rozświetlaczem, świetlistym cieniem do powiek lub odrobiną jasnego korektora, aby odwrócić uwagę od worków pod oczami.