Mówię STOP nikotynie. Jak palenie papierosów wpływa na skórę?

palenie-papierosow-a-stan-skory.jpg

Palisz papierosy? Więc pewnie doskonale wiesz, jakie są tego negatywne skutki – nieświeży oddech, łamliwe włosy, zażółcone zęby i zwiększone ryzyko zachorowania np. na choroby płuc. A czy wiesz jak palenie papierosów wpływa na stan skóry?

W tym tekście chciałabym raz a dobrze rozprawić się z tematem wpływu nikotyny na skórę. Palenie papierosów nie jest dobre dla cery, i koniec! Chcecie wiedzieć dlaczego?

Nikotyna to organiczny związek chemiczny, który naturalnie występuje w liściach i korzeniach tytoniu szlachetnego. Ze szlachetnością to on ma mało wspólnego, bo wpędza w nałogi i niszczy naszą urodę kompleksowo. WHO oficjalnie wpisała nikotynę na listę narkotyków. Chociaż trzeba mieć świadomość, że nie tylko nikotyna jest tutaj czarnym charakterem. Dym tytoniowy zawiera całą gamę substancji o negatywnym (często kancerogennym) działaniu np. substancje smoliste, toksyczny tlenek węgla oraz cyjanowodór.

Palenie papierosów ma bardzo negatywny wpływ na nasz wygląd, choć dużo częściej mówi się o jego wpływie na zdrowie. I dobrze, bo to ważny temat! Dzisiaj chciałabym jednak opowiedzieć o tym, jak wpływa to na kondycję skóry. Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę z tego, że objawy nałogu tytoniowego widoczne są z daleka. Zęby mają żółty, a nawet brunatny odcień. Włosy nie tylko brzydko pachną, ale są bardziej łamliwe i przesuszone. Jednym słowem – palacza można rozpoznać z daleka i nie jest to przyjemny obraz.

Chyba najbardziej na naszym nałogu cierpi jednak skóra. Wiem, jak wiele kobiet zmaga się z tym problemem, bo wszelkie próby rzucenia palenia spalają na panewce. Właśnie dlatego poruszam w dzisiejszym wpisie ten niezwykle istotny temat.

Jak palenie papierosów wpływa na skórę?

Palenie papierosów ma szkodliwy wpływ na kondycję skóry niezależnie od płci oraz wieku. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku kobiet proces ten postępuje szybciej i jest bardziej widoczny. Ja wiem, że to niesprawiedliwość, ale z drugiej strony może to właśnie będzie dobrą motywacją do rzucenia palenia – bardzo by mnie to cieszyło.

Co dzieje się ze skórą w trakcie palenia?

 • Cera jest gorzej dotleniona, a w konsekwencji poszarzała, sucha i mniej sprężysta.
 • Papierosy przyspieszają procesy starzenia się nawet o kilka lat – przyjmuje się, że 1 paczka papierosów dziennie zabiera naszej skórze aż 10 lat.
 • Obniża się jakość włókien kolagenowych i elastyny, a więc wcześniej pojawiają się zmarszczki i inne zmiany starcze, a cera traci jędrność i sprężystość.
 • Skóra narażona jest na działanie całej rzeszy wolnych rodników, które wytwarzane są podczas palenia i którym nie da rady nawet końska dawka witaminy A czy E.
 • Na twarzy częściej pojawiają się przewlekłe zmiany trądzikowe, pory się zatykają.
 • Zachodzą zmiany w głębokich warstwach skóry np. zmiany w mikrokrążeniu i spadek ilości estrogenów, a więc suchość i utratę jędrności skóry.

Palenie papierosów gorsze niż promieniowanie UV

Wyobraźcie sobie, moje drogie, że wychodzicie na plażę w gorącym Egipcie bez jakiejkolwiek ochrony przeciwsłonecznej – żadnego filtra, olejku, nawet czapki z daszkiem osłaniającej od słońca. Już po jednym dniu skóra byłaby podrażniona, wysuszona i napięta. Nie mówiąc o tym, że dużo szybciej nabawiłybyście się zmarszczek. Co powiecie na to, że papierosy są jeszcze bardziej zdradliwe niż słońce? Skóra palaczy jest niemal trzykrotnie starsza niż osób niepalących w tym samym wieku. Przestrzegają nas przed wystawianiem się na słońce i przypominają o zabieraniu kremów z filtrem, a papierosy są dla nas jeszcze gorszym zagrożeniem.

Jak dbać o skórę przy paleniu papierosów?

Moja rada: rzućcie palenie!

Co prawda moja przyjaciółka twierdzi, że „wędzone dłużej leży” i jest dzięki temu dobrze „zakonserwowana”, ale takie bujdy to może opowiadać innym. Palenie jest szkodliwe dla skóry. Każdy wypalony papieros zostawia nieodwracalne zmiany w strukturze skóry. Co gorsza, żaden kosmetyk nie zminimalizuje szkodliwości tego nałogu. Zamiast kupować tony produktów anti-age, zdecydowanie lepiej po prostu rzucić palenie. Nie tylko dla urody, ale również dla ogólnej poprawy zdrowia. Jeśli jednak nie możemy zdobyć się na ten krok:

 • należy polubić silnie nawilżające kremy do twarzy i stosować je regularnie dwa razy dziennie,
 • można ratować się kosmetykami z dużą ilością antyutleniaczy,
 • warto wprowadzić do diety duże ilości produktów bogatych w przeciwutleniacze,
 • dobrze jest spędzać większość wolnego czasu na świeżym powietrzu,
 • przyda się wzmocnienie ochrony skóry przed promieniowaniem UV i wolnymi rodnikami.

Dziewczyny, pamiętajcie, że palenie papierosów szkodzi skórze, ale nie tylko jej. Pogarsza się kondycja zębów, paznokci, włosów. Jest się wówczas dużo bardziej narażonym na występowanie różnego rodzaju chorób. Chciałabym, żeby ten wpis był dla was nie tylko poradnikiem, ale również merytorycznym wsparciem w walce z nałogiem. Rzucajcie, bo szkoda waszych pięknych buziek! 🙂